Ikona gaśnicy Ikona hydrantu Ikona apteczki Ikona niebezpieczeństwa Ikona tarczy Ikona stopu

Zakaz spożywania posiłków oraz napojów na stanowiskach produkcyjnych

Ilustracja do: Zakaz spożywania posiłków oraz napojów na stanowiskach produkcyjnych
Bardzo często na halach produkcyjnych wprowadzane są zakazy spożywania posiłków oraz napojów w niezamykanych opakowaniach. Wzbudza to wiele kontrowersji wśród pracowników i wiele osób niestety nie rozumie powodu, i ma co do tego wątpliwości. Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule jaki jest główny cel wprowadzenia takiego zakazu.

Przede wszystkim główny powód zakazu jedzenia i picia na hali produkcyjnej to ochrona życia i zdrowia pracownika. Wydaje się, że to banalne, ale takie nie jest – już śpieszymy z wyjaśnieniem. Wyobraźmy sobie, że odkładamy na chwilę sałatkę na blacie naszego stanowiska pracy. Po kilku minutach zupełnie nieświadomi zjadamy ją wraz z małym kawałkiem śrutu, który przez przypadek wpadł do naszego drugiego śniadania. Jest to tak mały element, którego możemy na pierwszy rzut oka nawet nie zauważyć, ale jednak stanowi on zagrożenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. To samo tyczy się wszechobecnego na hali pyłu oraz mgły olejowej. Każda osoba pracująca na hali produkcyjnej mogłaby na pewno dodać jeszcze kilka innych czynników, które występują w jej zakładzie pracy.

Kolejnym argumentem jest dbanie o należyty stan maszyn i urządzeń, z którymi pracujemy oraz elementów, które produkujemy. Jedząc bezpośrednio nad maszyną albo zostawiając wlany napój w szklance zwiększamy prawdopodobieństwo jej uszkodzenia, na przykład doprowadzając do zwarcia instalacji elektrycznej. Możemy również przypadkowo ubrudzić lub zniszczyć komponent, który w danej chwili wykonujemy. Dbanie o ład i porządek w miejscu pracy oraz o należyty stan maszyn i urządzeń to podstawowy obowiązek pracowników.

Ostatnim elementem, jednak równie ważnym, jest ogólny wizerunek firmy. Pracownik, który spożywa posiłki na hali produkcyjnej przy swoim stanowisku pracy może wzbudzać kontrowersje w oczach klientów odwiedzających akurat firmę, ale także kadry kierowniczej.

Przy pracach, w których pracownicy narażeni są na kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi lub promieniotwórczymi, materiałami biologicznie zakaźnymi albo przy pracach szczególnie brudzących pracodawca ma obowiązek zapewnić osobne pomieszczenie do spożywania posiłków (albo gdy zatrudnia powyżej 20 pracowników na jednej zmianie roboczej). Spożywając posiłki w wyznaczonym do tego miejscu nie musimy się martwić o to, że nasze jedzenie czy picie zostanie zanieczyszczone.

Podsumowując ten artykuł pamiętajmy, że zakaz wprowadzenia jedzenia i picia został wprowadzony przede wszystkim dla dobra pracowników. Jadalnie tworzy się przede wszystkim po to, żeby pracownik mógł bezpiecznie i spokojnie zjeść swój posiłek. Za niestosowanie się do zakazu jedzenia i picia na stanowiskach pracy może zostać nałożona kara porządkowa przez przełożonego.
Ikona polubień 23
Ikona komentarzy 0
Ikona udostępnienia 2

Komentarze:

BHP z głową Anna Głowacka


NIP: 9562323291
REGON: 366622382


Biuro: ul. Wielki Rów 40B/110 (I piętro)

Anna Głowacka, starszy specjalista ds. BHP, właściciel:
Numer telefonu: 605 151 301
E-mail: anna@bhpzglowa.pl

Monika Kolenderska, specjalista ds. BHP:
Numer telefonu: 534 098 105
E-mail:
biuro@bhpzglowa.pl

Formularz kontaktowy