Ikona gaśnicy Ikona hydrantu Ikona apteczki Ikona niebezpieczeństwa Ikona tarczy Ikona stopu

Alkohol w pracy – czy zawsze zakazany?

Ilustracja do: Alkohol w pracy – czy zawsze zakazany?
Temat alkoholu w pracy poruszyliśmy już w jednym z ostatnich artykułów, można się z nim zapoznać tutaj: Prawa i obowiązki pracodawcy w zakresie kontrolowania stanu trzeźwości pracowników pracowników

Poruszając dzisiejszy temat należy przypomnieć, że co do zasady na terenie zakładu pracy obowiązuje zakaz wnoszenia, sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych.

Czy jednak zakaz spożywania alkoholu na terenie zakładu jest bezwzględny? Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków od powyższej zasady. Według przepisów każdy pracownik powinien być trzeźwy podczas pracy. Jednak są sytuacje, kiedy można nieco „obejść” obowiązujące przepisy. Kiedy zatem można przymknąć oko na zakaz spożywania alkoholu w zakładzie pracy? Jest to między innymi noworoczne spotkanie pracodawcy ze swoją załogą. Podczas tak wyjątkowej okazji można wypić lampkę szampana bez obaw o konsekwencje z tym związane. Oczywiście nie można przekroczyć pewnych zasad i takie spotkanie nie może zamienić się w zakrapianą imprezę. Pamiętajmy też, że szczególna okazja z lampką szampana nie może odbyć się bez zgody pracodawcy. Dużo prostszą sytuacją jest ta, w której to pracodawca organizuje takie spotkanie i również bierze w nim udział. W przypadku spotkań w gronie odrębnych działów, zawsze kierownik danej grupy pracowników powinien wystąpić do pracodawcy o zgodę.

Pracownicy, którzy wypili kieliszek szampana za zgodą i wiedzą pracodawcy nie muszą martwić się o ewentualne kary porządkowe oraz inne konsekwencje pracownicze, jednak oczywiście pamiętajmy o zachowaniu umiaru. Pracownik, który spożyje większą ilość alkoholu niż przysłowiowa „lampka szampana” może być narażony na niemiłe konsekwencje z tym związane. W stosunku do takiej osoby pracodawca powinien zastosować obowiązującą w zakładzie pracy procedurę naruszenia trzeźwości w miejscu pracy, czyli zastosować np. karę porządkową.

Pamiętajmy, że przedsylwestrowa lampka szampana może towarzyszyć pracownikom jedynie w takich zakładach pracy, gdzie występuje niewielka skala zagrożeń i na stanowiskach pracy, na których nie wpłynie to na bezpieczeństwo własne lub innych osób.
Ikona polubień 23
Ikona komentarzy 0
Ikona udostępnienia 2

Komentarze:

BHP z głową Anna Głowacka


NIP: 9562323291
REGON: 366622382


Biuro: ul. Wielki Rów 40B/110 (I piętro)

Anna Głowacka, starszy specjalista ds. BHP, właściciel:
Numer telefonu: 605 151 301
E-mail: anna@bhpzglowa.pl

Monika Kolenderska, specjalista ds. BHP:
Numer telefonu: 534 098 105
E-mail:
biuro@bhpzglowa.pl

Formularz kontaktowy